Kayıtlar

Eylül 5, 2012 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Motto

Sonbahara Büyükada'da girdik demiştim. Aya Yorgi Tepesi'nde böyle ifade ediyorduk kendimizi. Kestim biçtim ne anlatmak istediğimizi anlaşılır kılmaya çalıştım. 
Biz tam da cümlelerin içinde devinirken, çabamızı gören genç bir beyefendi merak içinde kibarca ne yaptığımızı sordu. Girişimimizi anlatınca tek bir soruyla anladığını teyid etmek istedi:

Bulgur Pilavı

Hem makarna'ya ve pirinç pilavına göre daha uzun süre tok tutması ve sağlıklı oluşu açısından hem de lezzetini sevdiğimizden dolayı bizim evde bulgur çok sık pişer. Yanında hindi döner ve çoban salatası var. 

PASAJ : Raffi evlendiğimizden beri her gün bulgur yemekten sıkılmadı. Ben bir dönem gerçekten yılmıştım. O günlere gönderme bu videonun içindeki başlık. Ocağın başına geçtiğimde kepim nerde diyorum. 
İyi seyirler dilerim Nadin Nerjan

How To Bake Vasilopita

Bir mekanı mekan yapan onun kokusudur çoğu zaman. Mekanda mahlep veya tarçın kokusu, yılın belli dönemlerinin olmazsa olmazıdır. 
Videoda izleyeceğiniz çörek türünün ismi "Vasilopita". Yunanistan'da çok yaygın olarak pişirilir. Pişerken kokusu sizi alır götürür. Sakızın, mahlepin içinde yükselirsiniz bulut bulut. 
Paskalya bayramının olmazsa olmazıdır. Bir tepsi içinde pişer ve dilimler halinde servis yapılır. Biz cupcake yaptık, yorum olarak da çikolata ve taze böğürtlen alternatiflerini kattık. 
Tarif videonun içinde


İyi Seyirler..
Tamarig Balian & Nadin Nerjan