Kayıtlar

Eylül 10, 2015 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

İnsanın Çocuksuluğu

Resim
"Bizi bütün belalardan kurtaracak şey, insanın çocuksuluğudur"  - Yaşar Kemal


Biraz hayatından bahsetmek istiyorum, ama çok uzatmayacağım. '23 Osmaniye doğumludur. Nobel Edebiyat Ödülü'ne aday gösterilen ilk Türk yazardır. Kitapları 40 kadar dile çevrilmiştir. Yurtdışındaki baskı sayısı 140'ı geçmiştir. En önemli eseri İnce Memed'dir ve Yazarlığa ve sanata atılmadan önce Anadolu'daki her çocuk ve genç gibi birçok işte çalışmıştır. Ağır sosyalisttir ve sosyalizmin kendisine göre kişi bağımsızlığı, ülke bağımsızlığı, politik bağımsızlık, ekonomik bağımsızlık, özellikle de kültürel bağımsızlık olduğunu savunmuştur. Ona göre kültürler birbirini beslemiştir. Yok etmemiştir. Ancak ölümüne kadar şahit olduğu çağda, artık kültürlerin kültürleri yok etmek için bilinçli olarak emperyalistler tarafından kullanıldığını dile getirmiştir. 28 Şubat 2015'te yaşamını yitirmiştir. Yaşamı boyunca aldığı ödüller şöyledir:


1- 1955 Gazeteciler Cemiyeti Başarı Armağanı (“Dünya…

N'aptın Danny?

Resim
Neden yaptın? Neden zorladın limitlerini? Neden biz oturduğumuz yerde herşeye imkansız gözüyle bakıp halimize üzülürken, sen dağlara tırmandın bisikletinle? Neden verdin o pozu? Ne vardı o zirvede Danny?

Neden kayığında motor yok? Neden kirletmiyorsun sen de doğayı Danny? Neden yordun kendini kürek çekmekle? Biz herşeyin hazırına kaçarken sen arayı neden bu kadar açtın Danny??

Şu videoyu izleyince hıçkıra hıçkıra ağlamak geliyor içimden. Dövünmek ve kafamı duvarlara vurmak istiyorum. Hayran filan kalmıyor, kıskanıyor kendimi yiyorum.Daniel "Danny" MacAskill'i izlediniz. Kendisi İskoç, profesyonel bisikletçi. Teknisyen olarak çalıştığı işini, tam zamanlı olarak bisiklete binmek için bırakmış. 2015 itibariyle, 18 yıldır bisiklet kullanıyor ve pratik yapıyor.

Videonun sonunda bir cümle kuruyor ki, oturduğum her saniye için ayrı ayrı ve tek tek düşünüyorum... Ne diyor biliyor musunuz?


"Bu bir çeşit kimlik, bununla ne yapabildiğimi ve neden yapıldığımı görüyorum."

K…